уторак, 1. новембар 2011.

U laži su kratki džepovi



    Odluka Ministarstva prosvete da u školskoj 2010/2011. godini, na teret države upiše hiljadu i dvesta Roma na fakultete po izboru, pokazalo se kao veoma loše sproveden projekat. Sve veći broj studenata odustaje od daljeg studiranja, ili je veoma nezadovoljno zbog kako kažu: ''neispunjenih obećanja države''.

      U planu projekta, koje je predstavilo Ministarstvo, svim Romima koji su se prijavili na fakultete po odabiru, bilo je odobreno studiranje. Njima je ponuđeno plaćanje svih troškova: od školarina do prijava ispita.  Međutim, studenti nisu naišli na ispunjeno obećanje, i mnogi su ostavljeni na cedilu.  
,,Rekli su da ćemo imati plaćenu menzu, dom, ispite knjige, sve! Ali ništa od toga. Ja jednostavno, nemam novca za sve to'' navodi studentkinja I.D. koja je napustila fakultet ovog semestra.

     Oni koji su pak, prevazišli finansijske probleme i ostali na fakultetima, naišli su na veliko nerazumevanje i nezainteresovanost profesora.
,,Smatram da profesori uopšte nisu upućeni u to, šta je nama potrebno. Na skali od jedan do deset, ceo program studiranja bih ocenio peticom''.- izrazio je nezadovoljno, student Filozofskog fakulteta, M.P (20)  i naglašava da njegovi  romski sunarodnici, upisuju veoma teške fakultete zbog neinformisanosti, a potom ih napuštaju zbog loše obrazovne osnove. Problem vidi u nedostatku ljudi koji bi se bavili njihovim adekvatnim usmeravanjem.

     Po istraživanju koje je sproveo Centar za Inkluziju Roma, kao i Romski informativni centar, za studente Rome se zahteva ''poseban tretman'',  zbog  kako navode, njihove još uvek, krhke integracije u društvo.  Profesor medijskog prava nacionalnih manjina, Jan Briza, potvrđuje ovu činjenicu  i dodaje: ,,Veoma je važno da se Romima pruži podrška još u predškolskim ustanovama, jer se u praksi pokazalo da su Romska deca, koja su uključena u sistem obrazovanja- počev od predškolskog, postizala dobar uspeh tokom daljeg školovanja.''  Kao odličan primer, navodi predškolsku ustanovu u Kragujevcu, gde Romi, već na početku dobijaju priliku, da odlično savladaju srpski jezik i bez problema završe školu.

   Naizgled važan i velikodušan potez Ministarstva, naišao je i na negodujuću reakciju javnosti.  Studenti, koji ne pripadaju romskoj etničkoj grupi, ovaj potez nazvali su ''čistom diskriminacijom i licemerjem'', jer kako navode, Srbija još uvek nije zemlja, koja je u mogućnosti da određenoj grupi pruža povlastice, dok ostatak naroda ''grca u siromaštvu''.

    Ceo projekat upisa na fakultete, takođe je deo, prve međunarodne inicijative ,,Dekada Roma 2005-2015'', u okviru koje se vlade centralnih i jugoistočnih delova Evrope zauzimaju za poboljšanje socijalno-ekonomskog statusa Roma u oblastima zapošljavanja, obrazovanja i zdravstva.

0 коментара:

Постави коментар